Počítačové hry sú zábavka, pri ktorej sú mnohí ľudia schopní stráviť hodiny a hodiny bez pocitu únavy a nudy. Problém spojený s hraním hier je chápanie, respektíve časté nechápanie ich ukrytého zárobkového potenciálu. V našom článku Vás oboznámime s rôznymi spôsobmi, ktorými môžete premeniť toto voľnočasové hobby na zlatú baňu.

E-Sport

Elektronický šport je v dnešnej dobe stále viac a viac populárny. Každý dobrý hráč má k dispozícii množstvo rôznych turnajov, v ktorých za výhru často dostane finančný obnos. Výška tejto odmeny sa môže líšiť, no nie je výnimkou ak presahuje hranicu 50 000 €. V nasledujúcej tabuľke Vám zhrnieme koľko dokážu zarobiť najlepší profesionálni hráči v Česku a na Slovensku:

Herný nick hráča Zárobky z profesionálneho hrania Názov hry
skiter ≈ 1 800 000 € Dota 2
GuardiaN ≈ 760 000 € CS:GO
FrozeN ≈ 350 000 € CS:GO
STYKO ≈ 314 000 € CS:GO
Blizo ≈ 103 000 € WoF

Zárobky týchto hráčov môžu slúžiť ako dôkaz, že hranie počítačových hier má význam, a že keď je človek odhodlaný venovať niečomu čas a sústredenie, tak mu to vo výsledku môže priniesť úspech.

Live Streaming

Počítačové hry sú zaujímavé nie len pre hráčov, ale aj pre divákov. Streameri, ktorí sa venujú zdieľaniu svojho herného zážitku, či už na stránke Twitch, Youtube alebo Kick, dokázali premeniť svoje hobby na full-time prácu, ktorá im zarába tisíce eur mesačne. Streamer hier si zarába prostredníctvom nasledovných spôsobov:

  • Platené odbery: Platformy Twitch, Kick a Youtube ponúkajú každému tvorcovi obsahu možnosť platených odberov. Každý divák má možnosť zakúpiť si u vybraného streamera odber, čím mu aj finančne prispeje.
  • Príspevky: Donaty alebo príspevky od sledujúcich sú najpopulárnejšou formou podpory streamera zo strany jeho divákov. Každý divák má možnosť zaslať vybranému streamerovi ľubovoľnú čiastku. Tieto príspevky často siahajú do vyšky desiatkok tisíc eur.
  • Spolupráce: Úspešný streamer je človek, ktorý má určitý vplyv na sociálnych sieťach, preto je často kontaktovaný zo strany rôznych spoločností a predajcov. Za propagáciu produktu alebo služby dostane streamer určitý finančný obnos alebo iné sponzorské dary.

Iné metódy zarábania hraním hier

Dve najpopulárnejšie a najvýnosnejšie metódy sme Vám už spomenuli, ale stále existujú aj iné, menej známe možnosti. Aby ste boli úspešní v streamovaní alebo turnajoch, tak musíte byť v hrách skutočne skvelí. Ak nemáte pocit, že Vaše zručnosti by boli dostatočné, neváhajte vyskúšať nasledovné možnosti.

Blogy, články, recenzie a videá

Ak Vás bavia hry, ich príbehy a postavy, tak smelo môžete ponúknuť svoje znalosti ostatným. Každý tak môže urobiť vytvorením blogu alebo herného kanálu, na ktorom sa budú tieto informácie zdieľať. Táto forma poskytuje značne väčšiu flexibilitu v obsahu, ktorý budete tvoriť.

Game Testing

Každá vývojárska spoločnosť potrebuje svoje dielo otestovať. Testovanie prebieha skúšaním hry v jej beta verziách. Testeri hier zarábajú tým, že na vybraných hrách hľadajú chyby. Priemerný plat Beta-Testera sa pohybuje okolo 2 200 €. Podľa nášho názoru je to veľmi pekná odmena za robenie toho, čo Vás baví.